OTİZMLİ ÇOCUKLAR İSTANBUL’DA BULUŞTU

| Haberler

ŞAHİN: “GAZİANTEP’İ OTİZM DOSTU KENT İLAN ETTİK”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Sekizinci Renk Otizm Farkındalık Projesi Lansmanı’na katıldı.

Şahin, Haliç Kongre Merkezi’ndeki lansmanda yaptığı konuşmada, Gaziantep’i otizm dostu kent ilan ettiklerini söyledi.

Şehrin otizm dostu kent ilan edilir edilmez önce çocukların sayısını çıkardıklarını anlatan Şahin, şöyle konuştu:

“Kaç otizmli çocuğumuz var. Bu çocukların farkındalığını bu şehre nasıl yayacağız. Otizmin ne olduğunu, nasıl bir farklılık olduğunu, nasıl özel ve güzel olduğunu, bu toplumun farkındalığını nasıl artıracağız. Gaziantep’in sokaklarında, caddelerin elimizde bayraklarla yürüdük. Çocuklarımızın bir adım bana at, ben sana koşarak geleceğim, beni fark et, benim tercihim değil, ben özel bir çocuğum diyerek toplumun bunu kabul etmesi gerekir gibi sloganlarla toplumun bilinçlenmesini amaçladıklarını.  Bu çalışmalar ve hayata geçireceğimiz projeler ile otizm farkındalığını  daha etkili bir şekilde yürütmeye toplumu bilinçlendirmeye devam edeceğiz.”

Emine Erdoğan da otizm konusunda farkındalığın yüksek olmadığına dikkat çekerek, özel çocuklara sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama eşit bir şekilde katılım fırsatı verilmesi gerektiğini belirtti.

Bunun onların en doğal ve anayasal hakkı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Son yıllarda otizmin görülme sıklığı oldukça artıyor. 1950’li yıllarda on binde bir görülürken şimdi her 68 çocuktan birisine otizm tespiti konuyor. Kanser gibi yaygın pek çok hastalıktan çok daha fazla görülme riski vardır. Ne yazık ki farkındalığımız o derece yüksek değil” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ise özel eğitimi bütün okullarda uygulanabilir hale getirdiklerini kaydetti. Ramazanoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak eğitim noktasında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Ramazanoğlu otizime farkındalık projeleri kapsamında yaptığı çalışmalar için Başkan Şahin’e teşekkür  etti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da otizmin toplum tarafından algılanarak sahiplenmesi gerektiğinin altını çizerek “Bir otistik çocuğu, ailesini tanımak insani değerlerin farklı boyutlarını, farklı renklerini anlayabilmek adına çok önemli olduğunu belki kısmen tanıyanlar fark edebilir ama bu akşam çok farklı boyutlarıyla burada olan herkes bunu çok daha iyi hissedecek” diye konuştu

“Sağlık Bakanlığı olarak sadece teşhis aşamasında değil bu alanın toplum açısından algılanması, toplum tarafından katkı sağlanması yönünde diğer bakanlarla birlikte önemli sorumluluklarımız olduğuna inanıyorum” diyen Müezzinoğlu, “Bakanlık olarak özellikle Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte sürece daha fazla katkı sağlamak, otistik çocuğun erken fark edilmesi, erken eğitime katkı sağlanması ve bu eğitim süreçlerini olabildiğince aileleriyle, sivil toplum örgütlerindeki gönüldaşlarla ve eğitim kurumlarımızla toplumun duyarlılıklarıyla çok daha sahiplenmeye dönüştüreceğimize inanıyorum’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan katılımcılara günün anlam ve önemine ilişkin plaketleri takdim etti. Plaket takdiminin ardından Mustafa Ceceli ve Nil Karaibrahimgil’nin yanı sıra otizmli çoçukların oluşturduğu koro da mini bir konser verdi.

Comments are closed.