SABAH GAZETESİ’NİN “İLLER BULUŞMASI” PROGRAMI GAZİANTEP’TE DÜZENLENDİ

| Haberler

BAŞKAN ŞAHİN, SABAH GAZETESİ YAZARLARINA GAZİANTEP’İ ANLATTI

Sabah Gazetesi’nin “İller Buluşması” programı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tarihi, doğal güzellikleri, kültür ve lezzet diyarı Gazi şehri, Sabah Gazetesi yazarlarına anlattı.

YAYMAN: GAZİANTEP’İ KONUŞMAYA GEREK YOK

Teymur Otel’deki programın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Gaziantep’i konuşmaya gerek olmadığını, her yönüyle muhteşem bir kent olduğunu söyledi.

Yayman, şöyle konuştu: “Gaziantep girişimci diplomasisi, asırlardır gelen tecrübesi, zanaatkârlığı, esnaflığı ve insan kaynağı konusunda Gaziantep’le yarışmak mümkün değil. 2023 hedefinin yolu Gaziantep’ten geçiyor. Gaziantep gibi şehirlerin sayısını artırırsak ekonomik olarak daha güçlü bir hale geliriz. Gazi şehirde, eylül ayında uluslararası Gaziantep sempozyumu yapacağız, Gaziantep lezzetin başkenti diyoruz, yemeğin sanata dönüştüğü şehirde gastronomi zirvesi düzenleyeceğiz. Antep’in hikayesini büyüteceğiz. Gaziantep’te; ticaret, tarım ve turizm olmak üzere üç T’den bahsediyoruz. Bu şehir sanayisiyle turizmiyle, Türkiye’nin heyecanı olacaktır, bu konuda başkan Fatma Şahin’in emrindeyiz.”

ŞAHİN: BU ŞEHRİ ANLATMAYA NE KALEM NE DE KELAM YETER

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, Türk ve Dünya tarihinin en büyük gezgini Seyahatnâme’nin yazarı Evliya Çelebi’nin Gaziantep hakkında “Şehri Ayıntap-ı Cihan (Dünya’nın Gözbebeği Şehir Antep), bu şehri anlatmaya ne kalem ne de kelam yeter” sözlerini hatırlatarak konuşmasına başladı.

GAZİANTEP, KARINCALAR GİBİ ÇALIŞARAK ÜRETTİ

Şahin, şöyle konuştu: “Coğrafya kaderdir. Bu kader bizi, akıl ve alın teriyle, tırnak tırnak, karınca gibi çalışarak eserler çıkarmaya mecbur bırakıyor. Bu güzel coğrafyanın ne kadar nimeti varsa o kadar da riskleri var. Büyük bir gayretle, bu coğrafyanın kaderinin yalnızca savaşlar, gözyaşları, kan değil, barış kardeşlik ve sevgi olduğunu herkese gösterdik, bir Gaziantep modeli oluşturduk. Gaziantep’i Gaziantep yapan nedir? 170 ülkeye ihraç yapan bir altyapısı, 5 Organize Sanayi Bölgesi içerisinde parlayan bir Kuzey Şehir Projesi’yle farklı bir şehir. Tarihi İpek Yolu, kalkınma ve kardeşlik yolu oldu. ‘Yerelden Evrensele Gelecekten Geleneğe’ anlayışıyla şehrin rekabetini hep birlikte güçlü tutmaya çalışıyoruz. Artık İngiltere’deki bir yerel yöneticiyle, Londra’daki, Paris’teki Amerika’daki bir belediye başkanıyla yarışıyoruz. Yeni rekabet sistemi içerisinde bizim söyleyecek çok sözümüz var. Bir şehir düşünün, iyi insanların şehri, Gaziantep modeliyle tüm Dünya’ya model oldu. Bir şehir düşünün aynı zamanda gazi, bir şehir düşünün aynı zamanda 500 bin mülteciye ensarlık yapıyor. Buradan da kalkınan bir şehir düşünün. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız ilhamla, Ankara’nın gücüyle bu takım, 2023 hedefine en yakın ildir. Bütün olumsuzluklara, tuzaklara, hesaplara rağmen Dünya’nın kalkınmış en büyük 10’uncu kenti biz olacağız. Geçen yıl başlattığımız ‘Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ dedik. Vallahi geldiler. 1 milyon kişiyi şehre getirdik, 3,5 milyon kişiyi Hayvanat Bahçesi’ni gezdirdik. Dünya’nın 4’üncü Avrupa’nın ikinci büyük Hayvanat Bahçesi’nde Safari Park ve Zooloji Müzesiyle iddialıyız. Yeni hedefimiz; ‘Uzaklarda Arama.’ En büyük Safari Parkı, lezzet başkenti Gaziantep’te, uzaklara gitmeye gerek, yok hepsi burada, ekonomi, ticaret, insanlık, kardeşlik, kültürel altyapı bu şehirde. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ayağa kalkarak, ‘Eğer bir şehir kalkınma modeli oluşturduysa biz AB olarak ne yapacağız bu mültecileri’ diyerek birbirimizin yüzüne bakıyorsak biz kendimizden utanmalıyız. Gaziantep’i model almalıyız’ dediler” diye konuştu.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise, Gazianteplilerin büyük bir cesaret örneği sergileyerek ortaya çıkardığı girişimcilik ruhunun bölgenin kalkınmasına vesile olduğunu belirterek, sanayisiyle, insanıyla, ticaretiyle Gazi şehrin farklı bir şehir olduğunu kaydetti.

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dr. Şeref Oğuz, Anadolu’daki ekonomik kalkınmanın sırrını ortaya çıkarmak için il il gezdiğini söyleyerek, “Türkiye’nin elips şeklindeki yapısının iki ucunda Denizli ve Gaziantep’i gördük.  Denizli yıllar içerisinde durdu, Gaziantep ise ihracatta aldı yürüdü, Gaziantep’in yerel dinamikleri çok güçlü, Suriye’deki savaşın sona ermesiyle bölgenin viran olan yapısını toparlayacak yeniden imar edecek tek şehir Gaziantep’tir” dedi.

PANELDE GAZİANTEP’İN GELECEĞİ KONUŞULDU

Program kapsamında Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin’in moderatörlüğünde düzenlenen “Gaziantep’in uluslararası rekabetteki konumu açısından dünü ve bugünü; ulusal ve yerel düzeyde önümüzdeki dönem kalkınma hedefleri” konulu panelde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kendisinin mühendis olduğunu, ölçülmeyen bir şeyin düzeltilemeyeceğini kaydetti.

Başkan Şahin, “Uzmanlarla birlikte şehrin rekabet etme gücünü ölçtük. Şehrin güçlü tarafını koruduk, zayıf tarafları için çalışmalar yürüttük.  Şehrin stratejik konum çok önemli, 5 saatlik bir uçuşla iki milyar insana ulaşabiliyorsunuz. Yapılan havalimanlarıyla şehirler arası rekabete katkı sunuyor, böyle olunca rekabet gücümüz artıyor. Nüfus bakımından Türkiye’nin 8’inci büyük iliz ama nüfus yoğunluğu açısından da 4’üncüyüz.  Bu yoğunluğu azaltmak için şehirleşme ve şehir planlaması yapmak durumunda kaldık. Demografik Yapısı bakımından şehrimizde 30 yaş altı nüfusun toplam Türkiye nüfusuna oranı yüzde 50’nin üzerindedir. Bu genç nüfus, bizim rekabet etme gücümüzü artırıyor. Gaziantep Dünya’nın 7 harikasından biriyiz, Dünya Bankası En Rekabetçi Şehirler Bilgi Bankası Projesinde Gaziantep en rekabetçi 7 şehirden birisi oldu. Ekonomik gelişme konusunda çok başarılı ve ilgi çekici olarak değerlendirildi.

MAKİNE HALISI İHRACATINDA DÜNYA’DA İLK SIRADAYIZ

Şehir bazında İhracat rakamlarına bakıldığında Gaziantep,  Türkiye’de 6’ncı sırada geliyor, tarihi ipek yolunun bize kazandırdığı bir özelliktir, yılladır ihracatçı şehiriz. Gaziantep’in ihracat kapasitesi Türkiye’nin ihracat kapasitesinin tam iki katıdır. Bir şehir çıkıyor 61 ülkenin ihracat rakamını eşdeğer ihracat yapıyor, rakamların dilini iyi kullanmamız lazım. Biz Ankara ile ihracatta yarıyoruz, Ankara devlet yatırımı ve savunma sanayisinden dolayı 57inci sırada. Devlet yatırımını ve savunma saniyisi çıkarıldığında biz 5’inci sıradayız. İki ay önce de Ankara’yı geçtik. Bizden önceki şehirlerin hepsinin denizi ve limanı var. Limansız ve denizsiz rekabet gücünü yakalıyoruz.  Bu bizim nasıl girişimci ve cesaretli olduğunu gösteriyor.  En çok, makine halısı, hububat, bakliyat, tekstil ve tekstil ürünleri, iplik kimyasal ürünler, mobilya, hazır giyim ve konfeksiyon ihraç ediyoruz. Bol çeşit üzerinden ihracat yapıyoruz. 1 milyon 305 bin dolarla Makine Halısı İhracatında Dünya’da ilk sıradayız” diye konuştu.

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Deniz Köken ise, organize sanayi bölgesinin 13 milyon metrekareye kurulduğunu belirterek, 960 fabrikanın aktif bir şekilde çalıştığını söyledi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e programa verdiği destekten ötürü plaket verildi.

DEV YAZAR GRUBU’NDAN GAZİANTEP ÇIKARMASI

Programa, Yavuz Donat, Şebnem Bursalı, Şeref Oğuz, Osman Altınışık, Şelale Kadak, Bülent Cankurt, Hilal Kaplan ve Levent Tüzemen’den oluşan 25 kişilik ünlü yazar grubu katıldı.

Comments are closed.