ŞAHİN: “ASLA ÜMİTSİZLİĞE DÜŞMEYECEĞİZ”

| Haberler

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon ve plaket töreni düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki resepsiyonun ardından, Büyükşehir Belediyesi,  Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) tarafından düzenlenen plaket törenine geçildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, törende yaptığı konuşmada, 94 yıl önce bugün Antep’te büyük bir destan yazıldığını ifade ederek, gösterilen kahramanlığın başka destanlara benzemediğini, büyük bir inanç, aşk ve kararlılıkla yazıldığını anlattı.

“Çünkü hasta adam dedikleri, hesaba göre çok kolay olan, bugün yaşananlara benzer şeylerin yaşandığı bu topraklar birilerinin emellerine ulaşacağı topraklar olarak görülüyordu” diyen Şahin, şöyle konuştu:

“Ama bilemedikleri ve hesaplayamadıkları şey, özgürlük, hür olmak Gaziantepli’nin kanında vardı. Ekmek, su, toprak ve hava kadar önemli olan özgürlük için büyük bir mücadele verildi. O yüzden herkes bir araya geldi. Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle bu toprakların geçilemeyeceğini, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ya istiklal ya ölüm’ dediği kararlılığı önce bu topraklar gösterdi.”

Geçmişten aldıkları emanet ve ve bu mirasın verdiği sorumluluk bilinciyle çalıştıklarına vurgu yapan Şahin, “Her şeye rağmen, bütün güçlüklere rağmen, donanımlı ve dirençliyiz. Bir ve beraberiz. Çünkü muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcut. Asla geriye bakmayacağız. Asla ümitsizliğe düşmeyeceğiz. Asla bardağın boş tarafı ile uğraşmayacağız. Bardağı doldurup atalarımız ne yaptıysa torunları olarak aynı yolda ilerleyeceğiz” dedi.

Vali Ali Yerlikaya da 94 yıl önce yaşanan Antep Savunması’nın Anadolu’nun kurtulmasında insanlara büyük bir öz güven verdiğini, bugün de Karayılan, Şahinbey ve Şehitkamil gibi kahramanların torunlarının ödüllendirildiğini ve onları her zaman minnetle yad ettikeliri belirterek, tüm bu aziz toprağımız altında yatan şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi.

YERLİKAYA: “GAZİANTEP DÜNYANIN 7’İNCİ REKABETÇİ ŞEHRİ”

Anadolu’nun kurtuluşunun dünyaya model olduğunu ifade eden Yerlikaya, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Gazi şehrimizin kurutuluşu bir farkındalıktır. Dünyanın en rekabetçi 7 şehrinden biriyiz. UNESCO bizi ödül ile taçlandırdı. Dünyanın 184 ülkesine ihracat yapıyoruz. 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde Gaziantep, diğer kentleri ateşlemek adına 30 milyar dolar ile iddialı olduğunu söylüyor. Bu yaşadığımız zaman diliminde 350 bin komşusunu ensar ruhu ile kucaklayan dünyada başka bir kent yok. Böyle bir tarihe şahit olduğum için, ensar bir kentte o ensarlık duasına ve sevabına ortak olmaktan büyük onur duyuyorum. Biz Antepliyiz. Sevdiğimizi Allah için seviyoruz. Ticaret yaparken dürüstlüğü hep düşünerek dünyaya açılıyoruz. 2023 ve 2071 hedeflerine de bu şehir adını altın harflerle yazdıracaktır.”

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ise Gaziantep’i daha iyi noktalara taşımak ve şehitlere layık olmak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Verilen mücadelelerle Gaziantep’in bugün dünyanın beşinci rekabetçi şehri olduğuna dikkati çeken Gül, “Sanayicisiyle, işçisi işvereniyle büyük bir aileyiz ve bu hepimiz için gurur verici. Kurtuluş mücadelesinin meşalesini yakan bu gazi şehrimiz 94 yılda dünyaya şunu öğretti; imanla, inançla, azimle Anadolu coğrafyasına hiçbir istilacı el bulaşamayacak. Biz de bu ruhu daha iyi yerlere taşıyacağız. İnşallah bu güzel günlerimizi yeni nesle de ulaştırmak dileği ile kurtuluş bayramımızı kutluyorum”  diye konuştu.

GÜZEL  SANATLAR TOPLULUĞU GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ

GTO Başkanı Eyüp Bartık da gazi şehrin yiğit insanlarının 94 yıl önce verdiği mücadeleyi bugün de kalkınma alanında verdiklerini kaydetti.

Oda olarak 2006’dan beri Gaziantep’in kurtuluş yıl dönümünde etkinlik düzenlediklerini anlatan Bartık, “Bu etkinliklerde Antep Savunması’nda kahramanlık gösterenlerin yakınlarına ödül veriyoruz. Bugüne kadar 177 kahramanımızın yakınını ödüllendirdik.

Bugün de 23 kahramanımızın yakınına ödüller veriyoruz. Bu geleneği önümüzdeki dönemlerde de devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Antep Savunması’nda mücadele veren 23 kahramanın yakınlarına ve Gaziantep’in tanıtımına katkıda bulunan eski bakanlardan Vehbi Dinçerler ve Hasan Celal Güzel’in de aralarında bulunduğu, bürokrat, sanatçı ve akademisyenlere plaket verildi.

Öte yandan plaket takdimlerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanat Topluluğu konser verdi ve bir gösteri sundu. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin sonunda, katkılarından dolayı topluluğa, Vali Yerlikaya, Başkan Şahin ve GTO Başkanı Bartık tarafından çiçek takdim edildi.

Comments are closed.