ŞAHİN: “BU TOPRAKLARDA BİTMEYEN BİR HESAP VAR”

| Haberler

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla şehit yakınlarına yemek verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bir otelde düzenlenen etkinlikte, acıların paylaşılarak azalacağını söyledi.

Şehitlerle ilgili haber aldığı zaman çok duygulandığını dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

“Bir toprağı vatan yapan şehitlerimizin kanıdır, bir topluluğu millet yapan şehitlerimizin kanıdır. Bu konuda konuşmak bile çok ağır. Ben şehitle ilgili bir haber aldığım zaman yüreğimi huk basıyor. Ama tekrar düşünüyorum; eğer sizin kahramanlarınız olmasaydı bugün bu topraklarda vatan olamazdık. Ay yıldızlı bayrağımız hür bir şekilde dalgalanmazdı, ezanımız ‘Allahu Ekber’ demezdi. Bu kahramanların anası ve eşi olduğunuz için sizi kutluyorum. “

Düşmanlara karşı en büyük gücü kahramanların anneleri ve eşlerinden aldıklarını vurgulayan Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduğu dönemde şehit yakınlarıyla ilgili yapılan çalışmaları anlattı.

“İstiyor ve diliyoruz ki hiç kimse toprağa düşmesin, hiçbir şehit olmasın, şehit haberi gelmesin” diyen Şahin, şöyle devam etti:

“İşte o yüzden Çözüm Süreci, Demokratik Açılım, Milli Birlik Kardeşlik projesi adına ne söylerseniz söyleyin…Bir mehmetçik şehit olmasın diye ne kadar büyük çaba sarfettik. Ama bu özgürlük ortamının ne kadar kötüye kullanıldığını da gördük. O zaman devletin güvenlik boyutuylada gerekli tedbirleri alması elbette kaçınılmaz. İşte işin zorluğu burada. Bu coğrafya işte o yüzden çok zor bir coğrafya. Hiç bitmeyen bir hesap var. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Ama bizim olduğumuz topraklar üzerinde 100 yıl önce, 200 yıl önce bitmeyen bir hesap var. Bu hesabı bozabilmek için de çok güçlü bir devlet olmalıyız. Kendi iç barışımızı sağlamalıyız. O yüzden sizin evlatlarınız büyük bir görev yaptılar. Ve bugün hamdolsun vatanımızın birliği, beraberliği, bayrağımız, ezanımız deyince çok farklı şekilde durabiliyoruz. Çünkü sizlerin imanına, şehitlerimizin şefaatına güveniyoruz.”

Şehit anne ve eşlerine Büyükşehir Belediyesi ekibi olarak her zaman yanlarında olduklarını ifade eden Şahin,  kahramanlığın çok başka bir şey olduğunu vurgulayarak, “O kahramanların gizli kahramanları sizlersiniz” dedi.

Vali Ali Yerlikaya da şehit yakınlarıyla bir arada olmaktan büyük şeref duyduklarını belirtti.

Tüm kadınların gününü kutlayan Yerlikaya, “Milletimizin temel direği sizlersiniz. Eğer kadın sapasağlam bilgi, dirayet, istikamet üzere olursa, o zaman geçmişimizden aldığımız gücü bugünden geleceğe hiçbir zaman endişe taşımadan yaşayacağımızı büyük bir içtenlikle söyleyebilirim” diye konuştu.

 

Anadolu kadınının, tüm dünya milletlerine örnek yaşayış modeliyle çocuklarını yetiştirdiğine vurgu yapan Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Şehitlik ve gazilikle imtihan ediliyoruz. Bunları söylemek kolay. Peygamberlik makamından sonra en yüce makam olan şehitlik makamına hazır olarak çocuklarımızı, neslimizi yetiştiren sizlersiniz. Devletimiz, anneler ağlamasın diye gayret gösteriyor. Belki sonucunun bile böyle olabileceğini hissetmesine rağmen, buna inanmak istemeyerek, hep kalplerin incinmeden, evlatların toprağa düşmesini istemez bir şekilde süreçler başlatıldı. Ama sizler ve sizlerin yetiştirdiği bizler hiç bir zaman kucaklaştıktan, helalleştikten, barıştıktan sonra, buna söz verdikten sonra hiçbir zaman aldatan olmadık. Sözünde durmayan olmadık. Diğerleri oldu.”

Konuşmaların ardından Yerlikaya ve Şahin, şehit yakınlarıyla sohbet etti.

Comments are closed.