ŞAHİN: “DÜNYA, ORTAK BİR ‘TERÖRİST’ TANIMINDA BULUŞAMIYOR”

| Haberler

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Kafka ve beraberindeki heyet, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Şahin, makamındaki ziyarette, büyükelçilerin ziyaretlerinin önemli olduğunu belirterek, birçok şeyin yerinde görülerek, sorulara daha çabuk cevap verildiğini söyledi.

Ankara’daki terör saldırısına da değinen Şahin, şöyle sürdürdü:

“Bu ve benzer olayların Fransa, Amerika, İngiltere, Çek Cumhuriyeti’nde olma ihtimali, yani her yerde aynı oranda olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla küreselleşme sınırlarının kalkması, terör ve terörle mücadelenin uluslararası bir sorun olduğu ve ‘bu benim coğrafyamda, benim şehrimde, benim bölgemde olmaz’ deyip, bu heran hepimizin başına gelebilir anlayışıyla çok net bakmamız gerektiğini son zamanda yaşadığımız örnekler gösteriyor. Zaten bu coğrafya sıkıntılı, bizde orada uzağız, böyle baktığımız zaman, işte bana değmeyen yılan bin yaşasın anlayışıyla gidildiğinde ne kadar yanlış olduğu ve başlayan ateşin söndürülmediği zaman herkesi yakabileceğini gösteriyor yaşadıklarımız.”

Dünyanın ortak bir “terörist” tanımını hala yapamadığına dikkati çeken Şahin, “Birinin terörist dediğine, öbürü özgürlük savaşçısı derse, biri bunun yaptığı eylemlerin bana ne faydası olabilir diye bakarsa, burada en büyük sorun bu tanımlamadan geçiyor. Bu tanımlama aslında çok kolay, ama kafanızda çok farklı hesaplar varsa. Ortak tanımda buluşamıyor dünya. O zaman daha güvenli bir dünya oluşturacağız, nasıl biz çocuklarımıza daha iyi bir gelecek vadedeceğiz” dedi.

“TERÖRİZM BATAKLIĞI KURUTULMALI”

Hiçbir ayrım yapılmadan masum insanlara zarar veren terörizm bataklığının kurutularak, beslendiği damarların hızlı bir şekilde kesilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, bütün dünyanın tek vücut olması gerektiğini aktardı.

İki dünya olduğunun, birilerinin öldürmeye çalışırken, birilerinin de yaşatmak için çaba gösterdiğine dikkati çeken Şahin, “Biz yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Tarihçiler bu dönemi yazdığı zaman bu iki farklı görüşü ve bu iki farklı görüş için insanların nasıl çalıştığını yazdığı zaman ben inanıyorum bu bölge, bu ülke ve bu şehir bu bakımdan büyük bir insanlık dersi verdi. Tarih bu sayfayı bu yapılanları altın harflerle yazacak. O yüzden de kendi vatandaşlarımıza ve hemşehrilerimize bu fedakarlıktan dolayı minnettarız” şeklinde konuştu.

Suriyelilerin eğitimi hakkında da Kafka’ya bilgi veren Şahin, bu konuda Nobel’i hakettiklerini vurguladı.

“MÜLTECİ SORUNU HER ÜLKENİN KENDİ BAŞINA ÇÖZEBİLECEĞİ BİR SORUN DEĞİL”

Kafka da dün Ankara’da yaşanan terör saldırısının ardından Gaziantep’in Ankara’dan daha güvenli bir şehir olduğu düşüncesine kapıldığını belirtti.

Yaralılara şifa ve şehit ailelerine başsağlığı dileyerek, çok üzüldüğünü dile getiren Kafka, “Mülteci sorunu büyük bir sorun. Bu her ülkenin kendi başına çözebileceği bir sorun değil. Bunun birlikte bütün dünya olarak görüşülüp ortak bir çözüm bulunması gerekir” dedi.

Mülteci sorununun Avrupa Birliği, Çek Cumhuriyeti veya Türkiye’nin bir araya gelerek tek başına çözübileceği bir sorun olmadığını ifade eden Kafka, “Şu anda Avrupa’ya gelen mültecilerin yüzde 50’si Suriyeli, yüzde 50’si ise diğer ülkelerden. Yani sadece sorunun  Suriye’de çözülmesi bu mülteci akınını veya dünyadaki bu sorunumuzun çözümü anlamına da tam gelmiyor” diye konuştu.

Brüksel’de AB’nin toplantısı olacağını bildiren Kafka, orada mülteci sorununun masaya yatırılarak, çözüm önerileri sunulacağını aktardı.

Türkiye’nin üzerinde büyük bir yük olduğunu kaydeden Kafka, “Bütün Avrupa bu yükü takdir ediyor. Bu yükü biz ne kadar hafifletebiliriz, ama ne kadar olursa olsun bir küçük katkımızın olmasını istiyoruz. Bu durumu çözebilecek yeterince para yok. Daha doğrusu tek parayla çözülebilecek bir sorun değil” ifadelerini kullandı.

Gaziantep ve Çek Cumhuriyeti’nin ortak iş yapması için çalışma yaptıklarını belirten Kafka, Şahin ile bu konuda fikir alışverişinde bulundu.

Konuşmaların ardından Şahin ve Kafka, birbirlerine hediye takdim etti.

Comments are closed.