ŞAHİN; “ENGELLİLERİMİZİN HAYATIN HER ALANINDA YER ALMASINI SAĞLAYARAK, HAK TEMELLİ BAKIŞ AÇISIYLA HİZMET ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, Türkiye’de hiçbir ferdin kendisini yalnız, ötelenmiş, itilmiş hissetmesini istemediklerini belirterek, ayrımcılığa rıza gösterilmemesini arzu ettiğini belirtti.

Engellilerin toplumun bir parçası olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“1990’lı yıllarda engellilerimiz hiç dışarıya çıkamıyor, eğitim alamıyor, sağlık hizmetlerinden dahi rahatlıkla faydalanamıyorlardı. Ülkemize gelen yabancılar, ‘Ülkenizde hiç engelli yok mu’ diye soruyorlardı. Bilmiyorlardı ki, engellilerimiz kendilerine ayrılan küçük dünyanın içinde kıstırılıp kalmışlar. Bugün, şükürler olsun ki bu konuda çok yol aldık. Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için küçük büyük herkesin, hepimizin yapabileceği pek çok şey olduğunu gördük ve gerek yaptığımız yasal düzenlemelerde, gerekse farkındalık ve erişebilirlik çalışmalarımızda bu doğrultuda hareket etmeye özen gösterdik.”

Engellilerden çok şey öğrendiğini, bu kapsamda hayata bakış açısının da değiştiğini dile getiren Şahin, çağdaş ve sosyal belediyecilik anlayışının bir gereği olarak, engellilerin karşılaştığı sorunların çözümü için var güçle çalıştıklarına dikkati çekti.

Engellilerin sosyal hayata uyum sağlaması, her türlü haktan en iyi şekilde yararlanabilmeleri için Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Engelli Daire Başkanlığı’nı kurduklarını vurgulayan Şahin, Gaziantep’in ‘Engelli Dostu Şehir’ olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.

Şahin, şunları kaydetti:

“İnsan odaklı politikalarla, istisnasız, toplumun bütün kesimlerini kucaklamaya özen göstererek Gaziantep için çalışmaya, diğer şehirlere örnek olmaya devam edeceğiz. Engellilerimizin toplumsal yaşamın her alanında yer almasını sağlayarak, hak temelli bakış açısıyla hizmet üretmeye devam edeceğiz. Çünkü ben engellilerimize küçücük fırsatlar sunulduğunda dahi ne kadar büyük projelere imza attıklarının ve kendileri ile beraber diğer engelli kardeşleri için de büyük büyük işleri başardıklarının yakın şahidiyim.

Başta toplumun zihnindeki engeller olmak üzere, her türlü engeli aşarak her biri kendi alanında başarılı olmuş kardeşlerimi yürekten tebrik ediyorum. Sizlerin azmi ve kararlılığı bize yol göstersin, karşılaştığımız zorluklar karşısında bizlere örnek olsun diyorum.”

Comments are closed.