ŞAHİN: “İSTİKLAL MARŞIMIZ, BAĞIMSIZLIĞA iNANMIŞ BİR VATAN ŞAİRİNİN BİZE EN BÜYÜK ARMAĞANIDIR”

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, Mehmet Akif Ersoy’un tam bağımsızlığa inanmış bir vatan şairi olduğunu belirterek, kurtuluş mücadelesinin tüm acımasızlığı ile sürdüğü zor günlerde, ülkenin istiklali için verilen büyük direnişe gönüllü olarak katılan ve milli marşımızda o günlerde tanık olduğu inancı, umudu,  bir milletin ölüm kalım savaşını, medeniyet adı altında yapılan zalim saldırıları ve ölüme koşan Mehmetçiğin Allah’a olan sarsılmaz inancını anlatarak milli mücadele ruhunun diri tutulmasına öncülük ettiğini aktardı.

Cumhuriyetin ilanından sonra, milletvekili olarak da devletine ve milletine önemli hizmetlerde bulunan Mehmet Akif gibi değerleri yaşatmak, hatıralarına sahip çıkmak, gençlerimizin, gelecek nesillerin onu ve eserlerini tanımasını ve anlamasını sağlamak bizlerin geçmişe ve geleceğe karşı en önemli sorumluluklarımızdan biri olduğunu hatırlatan Şahin, Akif’in bize en büyük armağanı olan İstiklal Marşı’nı ise söyle değerlendirdi:

“İstiklal Marşı, bu toprakların ruhunu, bu milletin özünü yansıtması bakımından sadece bir şiir değil, aynı zamanda bir milli mutabakat metnidir. ‘Korkma’ diye başlayan mısralarda hem gurur, hem umut, hem de güven vermektedir. Bize nereden gelip nereye gittiğimizi, asla unutmamamız gereken değerleri anlatır. Mehmet Akif, bir diğer şiirinde ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ derken bu süreçte çekilen zorlukları en çarpıcı biçimde ortaya koymuştur.”

İstiklal Marşı’nın her mısrasının büyük anlamlar yüklü olduğunun ve bu mesajların doğru alınması gerektiğinin altını çizen Şahin, şunları kaydetti:

“İnanıyorum ki, istiklal mücadelesi ruhunu muhafaza ettiğimiz sürece, millet olarak karşılaştığımız her tür badireyi atlatacak, istikbal mücadelemizi de başarıyla sürdürebileceğiz. Milletimiz tarihte hiçbir zaman zulme boyun eğmedi, varlığına kastedenlere gerekli dersi verdi, vatanına ve hürriyetine canı pahasına sahip çıktı. İstiklal Savaşı’nda da Gazi Mustafa Kemal önderliğinde kenetlenerek bir var olma mücadelesi veren halkımız, hür ve müstakil yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha kabul ettirmiştir. Bizler de bugün şehitlerimizin emaneti bu cennet vatanı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Şehitlerimize ve vatan kahramanlarına en büyük borcumuz, gelecek nesillere daha güçlü ve daha müreffeh bir ülke bırakmaktır. Milletimiz, birlik ve beraberlik içinde parlak bir geleceğe doğru yürüyüşünü emin adımlarla sürdürecektir. İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü değerli vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyor, vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

Comments are closed.