ŞAHİN; KADININ SORUNLARINI “KADIN MECLİSİ”NDE ANLATTI

| Haberler

Gaziantep Kent Konseyi’ne konuk olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadının yaşadığı sorunları ve bunlara karşı yaptıkları çalışmaları anlattı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği toplantıda katılımcılara çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Şahin, kadınların daha çok bilinçlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kadın Meclisi’nin yaptığı bu işleri “gönüllülük esası” olarak yorumlayan Şahin, “Sizin yaptığınız bu çalışmaları Anadolu kadını unutmayacak. Ev ve iş alanınız dışında yaptığınız bu çalışmalar çok önemli” dedi.

Kadın meselesinin siyaset üstü bir mesele olduğunu vurgulayan Şahin, insanı noktada yapılacak çok şeylerin olduğunu belirtti. Şartların ne kadar zor olduğunu bildiklerini ve bunu başarmak durumunda olduklarını belirten Şahin, “2 milyonluk şehirde herkesin yaşamına dokunmak istiyoruz. İnsanların bizden böyle bir beklentisi var. Vatandaş memnuniyeti ve yaşam kalitesi ile ilgili beklentileri yönetmek zorundayız. Hele bizim şehir gibi en’lerin ve ilk’lerin bir arada olduğu bir yerde bunu başarabilmek için sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Bir tarafta mali geliri ve eğitimi iyi olmayan bir grup, diğer yanda mali geliri ve eğitimi iyi olan bir gurup var. Bunu dengelememiz için çok çalışmalıyız” diye konuştu.

Bu açıdan belediye bünyesinde “ALO 153 Beyaz Masa” hattını kurduklarını ve vatandaşın ihtiyaçlarını cevap vermeye çalıştıklarını aktaran Şahin, 1 yıllık veri sonunda 655 bin kişinin Beyaz Masa’ya ulaştığını söyledi. Bu rakamın yüzde 95’ine geri dönüşümün sağlandığını ifade eden Şahin, diğer yandan da Suriyeli mültecilere yönelik çalışma yapıldığını bildirdi.

Kentte 350 bin Suriyeli mültecinin bulunduğunu, bu insanlara sahip çıkılmadığı zaman PKK ve DAİŞ gibi terör örğütlerine kayabileceğini vurgullayan Başkan Şahin, eğitim, istihdam, sağlık ve güvenlik açısından bir takım çalışmalar yapıldığını belirtti.

Kendisinin göreve geldiğinde 3 bin dolayında olan Suriyeli öğrenci sayısının 20 ayda 58 bine çıktığını belirten Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek yönetmenlikte değişiklik yaptırdığını ve mülteci öğrencilerin de sisteme dahil edildiğini ifade etti. Şuanda 98 bin dolayında eğitm alması gereken mülteci insanın bulunduğunu belirten Şahin, eğitim meselesinin sürdürülebilir bir mesele olduğunu kaydetti.

Diğer alanlardaki çalışmalar hakkında da bilgiler veren Fatma Şahin, sağlık alanında tüp bebek merkezi ve meme kanserine karşı KETEM’i kurduklarını hatırlattı. Meme kanseri taramasında ve tedavilerinde Gaziantep’in Türkiye sıralamasında 4’cü sıraya yükseldiğini kaydetti. Ayda 350 kadının kanser taramasından geçtiğini vurgulayan Şahin, bin 100 kadının ise tüp bebek konusunda tedavi için müracaatta bulunduğunu söyledi.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Funda Suran ise, kadın meclisi olarak bir takım çalışmaları içinde olduklarını söyledi. 8 Mart Dünya Kadınlar gününe özel bazı çalışmalar yaptıklarını aktaran Suran, tarihi Bey Mahallesi ile ilgili örnek projeleri incelediklerini kaydetti. Suran, bu konuda Beypazarı, Safranbolu ve Amasra modelleri üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Fikret Murat Tural ve kadın meclisi üyleri katıldı.

Comments are closed.