ŞAHİN, KORE GAZİLERİNİ UNUTMADI

| Haberler

1950 yılında Kore Savaşı’nda ‘Gazi’ olup halen hayatta olanları Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin unutmadı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda aileleri ile birlikte Kore Gazileri’ni ağırlayan Şahin, gazilerden gelen talep ve istekleri dinledi.

Türk milletinin nasıl ki 65 yıl önce Kore’de Savaşı’nda canını verdiğini, aynı milletin 15 Temmuz’da da sağlam bir irade ile durduğunu ifade eden Şahin, “Nasıl ki 1950’li yıllarda Kore’ye gidip dik durduysanız aradan 65 yıl geçmesine rağmen yine dik durmasını bildiniz. Hepinizi tebrik ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Ben de belediye başkanı olarak imkanlarım ölçüsünde sizlerin yanında olmaya devam edeceğim” dedi.

Bugün duygulu bir günde aynı çatı altında olmaktan memnun olduğunu vurgulayan Şahin, Kore Savaşı’nda Türkiye’nin duruşuna dikkat çekti.

Gaziantep Muharip Gaziler Derneği Başkanı Cuma Erdem ise Kore Savaşı ile ilgili bilgiler verdi. 15 Haziran 1950 yılında başlayan Kore Savaşı’nın 27 Temmuz 1953 yılında bittiğini ve 741 askerin şehit olduğunu söyledi. 2 bin 147 askerin yaralandığını, 234 askerin esir düştüğünü ifade eden Erdem, 175 askerin de kayıp olduğunu belirtti. Gaziantep nüfusuna kayıtlı 198 askerin Kore Savaşı’na katıldığını anımsatan Erdem, 6’sının da şehit düştüğünü kaydetti.

Şuanda derneklerine 22 gazinin kayıtlı olduğunu dile getiren Cuma Erdem, Gaziantep’te kendilerine gösterilen ilgi ve alakadan memnun olduklarını ifade etti.

Comments are closed.