ŞAHİN: “MÜSLÜMAN DÜNYASININ DÜNYA BARIŞINDA DAHA ETKİN OLMASI GEREKİYOR”

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Viyana’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Kent Refahı Girişimi Belediye Başkanları Konferansı’na katıldı.

Şahin, konferansın açılışında, yerel yönetimler olarak üzerlerinde çok büyük bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Gaziantep’in dünyanın en fazla göç alan 10 şehrinden biri olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Hem dünya bankası raporuna göre 7’inci rekabetçi şehir olması münasebetiyle sanayi şehirlerinden göçü yönetmek biz belediye başkanlarının  en büyük görevlerinden bir tanesidir. Bir taraftan 200 ülkeye ihracat yaparken çevreyi korumak, havayı, suyu ve toprağı korumak, insanımızın sağlığını korumak en büyük görev alanlarımızdan bir tanesidir. Bölge itibariyle güneş enerjisine çok müsait olduğundan, güneş, rüzgar enerjisini yenilenebilir bütün enerjileri jeotermali koruyacak ve güçlendirecek politikalar üretiyoruz.”

Belediyenin enerji politikasını, ulaşım, konut ve farklı alanlarda yaptığı çalışmaları anlatan Şahin, bilgi, güç ve paranın iyi yönetilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İnsanı merkeze alan bir bakış açısıyla hizmet verdiklerinin altını çizen Şahin, eğitim ve sağlıkta güçlü çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

ORTADOĞU BARIŞI İÇİN BÜYÜK BİR GAYRET GÖSTERİYORUZ

İbn-i Haldun’un “Coğrafya kaderdir” sözünü hatırlatan Şahin, şöyle devam etti:

“Biz bu coğrafyada özellikle Ortadoğu barışı için büyük bir gayret gösteriyoruz. Bugün benim şehrim, yaklaşık 5 yıldan beri 350 bin Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapıyor. Şimdi İslam Kentleri Birliği başkanlarını ve yöneticilerinin olduğu bu kurumun özellikle bu konuda da çok daha hassas bir şekilde durması, barışın sağlanması, Müslüman dünyasının  dünya barışında daha etkin olması gerekiyor. Özellikle de mültecilerin yaşam haklarını korumak, onların ihtiyacı ve yaşamaları için gerekli olan desteği vermeliyiz.”

Eğitim hayatı dışında kalan Suriyeli çocuk ve gençlerin tekrardan eğitim hayatına kazandırılması için yerel yöneticilerin kuvvetli destek vermesi gerektiğini ifade eden Şahin, bugün Avrupa Birliği ülkelerinin toplam 150 bin mülteciyi aldığı bir yerde, sadece Gaziantep’in 350 bin mülteciye ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

Bir taraftan kendi vatandaşımızın yaşam kalitesini artırırken bir taraftan da dünyaya büyük bir insanlık dersi verdiklerini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

“Çünkü bizim medeniyetimiz bizim inancımız ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diyor, ‘Veren el alan elden üstündür’ diyor. Bunun gereğini yapmak durumundayız. Sizlerden istirhamım bir başkanınız bir kardeşiniz olarak burada yapılan toplantılardan birinde Gaziantep’e gelmeniz. Kampları ziyaret etmeniz, o mültecilerin kardeşlerimizin yanında olmanız ve İslamın, Müslümanlığın birlik, beraberlik, barış dini olduğunu hep birlikte onlara hissettirmeniz.”

Sürdürülebilir kent kalkınmasının sağlanması ve yeni politikalar üretilmesi hedefleyen konferansa, Dünya İslam Kentleri Asamblesi (WAIC) Başkanı Masoud Nosrati, Tahran Konsey Başkanı Mahdi Charman, Güney Kore, Kanada, Güney Amerike, Afrika ve Asya ülkeleri şehirlerinden belediye başkanlarınında bulunduğu yaklaşık 46 ülke birlik üyesi temsilcisi katıldı.

Comments are closed.