ŞAHİN: SOSYAL PROJELERİMİZİN MERKEZİNE KADINLARI VE ÇOCUKLARI ALDIK

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptıkları tüm sosyal projelerin merkezine kadınları ve çocukları koyarak yaptıklarını söyledi.

Şahin, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından düzenlenen ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile yapılan “Genç Kadın Liderler Formu 2016” konulu panelde açıklamalarda bulundu.

Kadın ve çocukların projenin içine alınmadığı zaman toplumdaki eşitsizlik ve adaletsizliğin düzelmeyeceğini ifade eden Şahin, “Bugün dünya ekonomistlerinin söylediği şey, ‘toplumun aklının yarısını kullanmadığınız sürece ilerleyemezsiniz.’ Bu mesele kadın ve demokrasi meselesi. Sen bugün toplumun yarısını yok sayarsan, toplumun yarısını içinde şekillendirirsen, farklı bir noktaya koyarsan bunlar senin kalkınmana engel olur” dedi.

Bugün kadın ve erkeklerin birlikte oturup kadın sorunlarını birlikte konuşabildiğini vurgulayan Şahin, başı açık kadın ile başı kapalı kadının birlikte okuyabildiğini ifade etti. Bunları insan hakları ve kadın haklarında bir özgürlük mücadelesi olarak gördüğünü dile getiren Başkan Şahin, “Yeterli mi dersiniz, kesinlikle değil. Gidilecek ve yapılacak çok önemli işlerimiz daha var. Eğitim bizim en önemli konumuz olacak. Onun için biz Suriyeli 107 bin çocuğun 70 binini eğitimin içine aldık. Gaziantepli kardeşlerimin çocukları Suriyeli kardeşleri ile okullarda sıralarını ve yerlerini paylaştılar. Sabah 9’da gitmesi gereken çocuk saat 7’de okula gitmeye başladı. Tekli eğitim olan okullarda çiftli eğitime geçildi. Bunlar büyük fedakarlıklardır” diye konuştu.

KADEM Genel Başkanı Emine Sare Aydın ise, dünyadaki tüm liderlerin Ortadoğu üzerine siyaset yaptığını, bu açıdan birçok kutuplaşmanın ve savaşların çıktığını belirtti. Ortadoğu’nun doğu ile batının kesiştiği bir kavşak konumunda olduğunu ifade eden Aydın, liderlerin yüz yıllardır güç peşinde koştuklarını aktardı. Bu güçlerde kadın ve çocukların hep mağdur durumunda kaldığını belirten Aydın, Suriye’de yaşananları örnek gösterdi. Rakamları net olmamasına rağmen bugüne kadar Suriye’de 470 bin Suriyelinin öldüğünü, 12 milyondan fazla insanın ise göçe zorlandığını kaydetti. Aydın, tüm bunların demokrasiyi savunan ülkelerin gözlerinin önünde gerçekleştiğini belirtti.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Tamer Yılmaz da, üniversite olarak bu tür programlara destek verdiklerini ve kadınların toplumda daha aktif olabilmeleri için çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

2 gün sürecek olan panele yurt içinden ve yurt dışında birçok akademisyen ve temsilcilerin katıldığı belirtildi.

Comments are closed.