ŞAHİN:”ÇOCUKLAR OKUL SİSTEMİNE DAHİL OLMAZSA YARIN PKK, PYD VE DAEŞ GİBİ TERÖR ÖRGÜTLERİNİN PARÇASI OLMA RİSKİ ÇOK YÜKSELİYOR”

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Viyana’daki Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi’nde gerçekleştirilen “59. Narkotik Uyuşturucu Komisyonu Toplantısı” kapsamında “Madde Bağımlılığıyla Mücadelede Yerel Yönetimlerin Rolü: Türkiye Tecrübesi” konulu bir sunum yaptı.

Şahin, sunumda, yapılan araştırmaların uyuşturucu madde kullanımının giderek yaygınlık kazandığını gösterdiğini söyledi.

Çocuk gelinler ve çocuk suçlular olmasın diye meslek ve rehabilitasyon merkezleri kurduklarını anlatan Şahin, uyuşturucu ile mücadelenin tüm insanlığın sorunu olduğuna dikkat çekerek, kimsenin bu sorun karşısında kaçma lüksü olmadığını ifade etti.

Uyuşturucu ile mücadelenin terörle mücadele gibi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, koruyucu ve önleyici sosyal politikalarla bireylerin zararlı alışkanlıklar edinmelerinin önüne geçilebileceğine işaret etti. Şahin, “Çocuklarımızı, gençlerimizi kazanmak, topluma ve kendilerine faydalı birer yetişkin olmalarını sağlamak hepimizin görevidir” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak sokakta yaşayan çocuklar ve ergenlerde madde kullanımı sorunlarını çözmeye yönelik üç merkezde hizmet verdiklerini dile getiren Şahin, merkezlerde şimdiye kadar bin 532 hastaya ulaşıldığını bildirdi. Şahin, 2015 yılında 152 tanesi yeni olmak üzere 563 hastaya ulaştıklarını ve 994 hastanın düzenli takip edildiğini söyledi.

“MADDE BAĞIMLISI GENÇLER İÇİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI AÇTIK”

Madde bağımlısı gençlerin hayata katılımını sağlamak için meslek edindirme kursları açtıklarını ve kurs bitiminde istihdam olanağı sunulmasını sağladıklarını kaydeden Şahin, “Bu güne kadar 523 hastamız çeşitli meslek kurslarına gönderilmiştir ve halen 218 hasta düzenli olarak çalışmaktadır” diye konuştu.

Yaklaşık 300 binin üzerinde Suriyeli’yi misafir ettiklerini aktaran Şahin, yarın ne olacağını kimse bilmediği için uzun vadeli tedbirler alınması gerektiğine dikkat çekti.

Merkezlere gelen gençleri güven vererek cesaretlendirdiklerini kaydeden Şahin, “İnsanı merkeze aldığınız zaman, önce insan dediğiniz zaman ve sevgi temelli bir yaklaşımla çözülemeyecek hiçbir problem yoktur” şeklinde konuştu.

Gençleri ve çocukları her türlü zarardan korumak için çalıştıklarını belirten Şahin, okula başlaması gereken çocukların PKK, PYD ve DAEŞ gibi terör örgütlerinin eline düşmesini istemediklerini kaydetti. Önleyici tedbir olarak eğitimi ön plana çıkardıklarına vurgu yapan Şahin, “Beş yıl önce doğan çocukların bugün okula başlaması gerekiyor. Bu çocuklar okul sistemine dahil olmazsa yarın PKK, PYD ve DAEŞ gibi terör örgütlerinin parçası olma riski çok yükseliyor” dedi.

 

Toplantı sonrasında Şahin, Türkiye’den gelen heyet ve büyükelçilik personeliyle birlikte fotoğraf çektirdi.

Comments are closed.