STK VE ODA TEMSİLCİLERİ BÜYÜKŞEHİR’İN HİZMETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 2,5 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan projeleri sivil toplum kuruluşu ve oda temsilcilerine anlattı.

Büyükşehir Başkanvekili Osman Toprak tarafından gezdirilen projelerin bitiminde Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki yemekte bir araya gelen Şahin, burada STK ve oda temsilcilerine yapılan projeler hakkında bilgilendirme yaptı.

GAR alanı, Kültür ve Sanat Merkezi, Milli İrade Meydanı, Tüfekçi Yusuf Parkı, Fıstık Parkı, köprülü kavşaklar, yeni yapılan spor salonları, konut alanları, yeni yollar, sosyal tesisler ve parklar gezildi.

 STK ve oda temsilcilerinin görüşlerini önemsediklerini aktaran Şahin, bu süreçte görüşlere açık olduklarını vurguladı. Gaziantep’in ulaşımına katkı sağlamak için büyük çaba sarf ettiklerini dile getiren Şahin, Gaziantep Üniversitesi’nden şehir merkezine kadar toplamda 54 km’lik bisiklet yolu tamamlayacaklarını kaydetti. Bir üniversite öğrencisinin bisikletine bindiği zaman rahatlıkla şehir merkezine ulaşacağını belirten Şahin, Gaziantep’te 500 bine yakın 18 yaş altı gencin bulunduğunu söyledi. 60 bin öğrencinin olduğunu aktaran Şahin, bu bağlamda ulaşımlarını kolaylaştırmak istediklerini ifade etti.

ŞAHİN: HADEFİM METRO PROJESİ

Bir hedefinin ise metro (yeraltı treni) yapmak olduğunu açıklayan Başkan Şahin, “Benim bir hedefim ise metro yapmak, metroya girmek istiyorum. Biliyorsunuz metro çok büyük yatırım isteyen bir proje. Gaziantep ulaşım master planı çıktı. Buna göre hareket edeceğiz. Küçük sanayi sitesi ile organize sanayi sitesi arasındaki kara treni hızlı trene çevireceğiz. Hafif raylı sistemde bildiğiniz gibi durakları büyüttük. Burada günlük 60 bin kişi taşırken yeni hesabımızla günlük 120 bin kişi taşıyacağız. Yani elimizdeki tüm fırsatları ve imkânları ulaşımda kullanmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bir taraftan mevcut imkânları kullanırken diğer taraftan çok sayıda yol yaptıklarını aktaran Şahin, jandarmanın yanından yol açtıklarını ve 120 evi yıktıklarını belirtti. Bulundukları eski adliye binasını kültür ve sanat merkezine dönüştürdüklerini anımsatan Şahin, merkeze mozaiklerin madde bağımlısı çocuklar ile kadın sığınma evindeki kadınların yaptıklarını hatırlattı.

Bir taraftan Gaziantep’in sosyal yaşamını, mecburi hizmetlerini, altyapı ve üstyapı hizmetlerini yaparken diğer yandan Cerablus’a da hizmet götürdüklerini dile getiren Şahin, “Gaziantep’te yaşayan 350 bin mültecinin yarısını memleketine göndersek bizim memleketimiz rahat edecek. 40 bin Cerabluslu memleketine döndü. Bunun için hemen suyunu ve yolunu yapalım da insanlar memleketine geri dönsün istedik. Güvenli bölge oluştukça insanlar dönmeye başladı. Karkamış’takiler inin çoğu döndü” ifadelerini kullandı.

STK ve Oda temsilcileri ise yapılan projelerin şehir için artı değerler olduğunu ve Gaziantep’in daha yaşanabilir bir şehir olması için çaba sarf eden Başkan Şahin ve ekibine teşekkür ettiler.

Comments are closed.