TARIMADA KALKINMA HAMLESİ

| Haberler

NOHUT, ANTEP FISTIĞI, MERCİMEK VE KIRMIZI BİBER ÜRETİMİ YAPAN ÇİFTÇİLERE, TOHUM VE FİDE DESTEĞİ VERİLECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, nohut, Antep fıstığı, mercimek, dolmalık ve kırmızı biber üretiminde verimi artırmak için “Topraktan Sofraya” projesini hazırladı.

Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” girmesinin ardından yöresel ürünlerin yetiştiği ilçelerdeki tarımsal ürünlerden verimin artırılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, “Topraktan Sofraya” temasıyla hazırladığı projeyle çiftçilere destek verecek.

Proje kapsamında Yavuzeli ve Araban’da nohut, Karkamış, Nizip, Şehitkamil, Araban ve Yavuzeli  ilçelerinde Antep fıstığı, Şahinbey, Oğuzeli ve Nizip’te mercimek, İslahiye’de kırmızı biber, Şahinbey ve Oğuzeli ilçelerinde ise dolmalık biber üretimi yapan çiftçiler, tohum ve fide temini aşamasında desteklenirken, üretimin her safhasında da takip edilecek.

ÜRETİMİN HER AŞAMASI TAKİP EDİLECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada, proje çerçevesinde söz konusu bölgelerde yetişecek ürünlerin tohum ve fide temini ile üretimin her safhasında yer alarak destekleneceğini belirtti.

“Gastronomi kenti olmamızın doğasına uygun olarak geliştirdiğimiz bu proje kapsamında hangi bölgede hangi ürün daha verimli yetişiyorsa onun en iyi tohumluğu ve fidesi dağıtılacak” diyen Şahin, “Üründen en yüksek verimin alınması için, üretimin her aşamasını da takip edeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da geçen yıl İslahiye’de dağıtılan biber fidelerinden üreticinin çok memnun kaldığını kaydetti.

Bazı üreticilerin dekara 1.5 ton ürün alırken, Büyükşehir Belediyesinin dağıttığı fideler sayesinde bu üretimin 2.5 ve 3 tona çıktığını belirten Yılmaz, “Burada amacımız, gastronomi kenti olarak topraktan sofraya üreticimizi bilinçlendirmek, yerel ürünlerimiz çeşitlendirmek olacak” diye konuştu.

Comments are closed.