TOKİ BAŞKANI TURAN, 50 BİN KONUTLUK ÖRNEK PROJE OLAN ‘KUZEY ŞEHİR’ İNŞAAT ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

| Haberler

KUZEY ŞEHİR ALTYAPI VE YOL AÇMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve konut alanında Türkiye’de yeni bir çığır açması beklenen “Gaziantep Kuzey Şehir” konutlarının tanıtım toplantısından sonra saha gezisine giden TOKİ Başkanı Ergun Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte alanda incelemelerde bulundu.

Gaziantep’in kuzey tarafında ve 5’ci Organize Sanayi Bölgesi’nin arka tarafında 8,5 milyon metre kare alanda üzerinde kurulacak olan 50 bin konutun saha gezisinde Başkan Şahin’den detaylı bilgiler alan Turan, projenin tek seferde geliştirilen ilk proje olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Türkiye’nin mimarlık ve mühendislik dünyasında bugüne kadar planlanmış ve en büyük yerleşim bölgesi olduğun dikkat çeken Turan, bu projenin aynı zamanda bir ilk olduğunu kaydetti.

Altyapı çalışmalarına başladıklarını ifade eden Başkan Fatma Şahin ise, ilk etapta  3 bin konutun yapılacağını, geri kalanların 5 yıl içinde tamamlanacağını belirtti. Projeden; dar ve orta gelirli vatandaşların yanı sıra organize sanayi bölgesi çalışanlarının da yararlanacağını aktaran Şahin, GASKİ ve Fen İşleri ile çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Gaziantep merkezden 15 kilo metre uzaklıkta kurulacak olan “Kuzey Şehir”de geleneksel Antepevi’nin mimarisi de yaşatılıyor. Bir mahalle kurgusu içinde, mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımı için otoparkların yapılması da planlanıyor. Ulaşım ağının öncelikle yaya trafiğine göre ele alınması planlanan projede; cami, sosyal donatı, zemin katlarda manav, kasap, bakkal, ticaret merkezleri ve diğer fonksiyonların yanı sıra geleneksel sokak yaşamından da esinlenilen alışveriş alanları tasarımın içinde yer alıyor.

Comments are closed.