TÜRKİYE GAZİANTEP’İN KURTULUŞ KOŞUSUNDA BULUŞTU

| Haberler

KURTULUŞ KOŞUSUNA YAKLAŞIK 25 BİN KİŞİ KATILDI

ŞAHİN: “BİZ 94 YIL ÖNCEYİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Atletizm Fedarasyonu ve Gaziantep Valiliği işbirliğiyle, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıl dönümü kapsamında “Gaziantep Kurtuluş Koşusu” düzenledi.

Türkiye genelinde  55 ilden 24 bin 941 sporcu ve vatandaşın katıldığı yarışmada, Vali Ali Yerlikaya,  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan ve ilçe belediye başkanları da koştu.

Rekor katılımın olduğu yarışma, renkli görüntülere sahne oldu.

Fatma Şahin, etkinlikte yaptığı açıklamada, 94 yıl önce atalarımızın bizlere büyük bir miras bırağını söyledi.

“Bastığın yerleri toprak deyip geçme tanı, Düşün altında binlerce kefensiz yatanı, Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı, Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı’ diyen ataların torunlarıyız biz”  diyen Şahin, şöyle devam ettti:

“O yüzden Mustafa Kemal Atatürk, iki gazi buluştuğu zaman bize dedi ki; Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar yalnızca Gaziantep’i değil bütün Türkiye’yi, bütün Anadolu’yu kurtardılar. Selam olsun atalarımıza, şehitlerimize, gazilerimize. Bugün halk koşusuyla bir şey söylüyoruz; Biz 94 yıl önceyi unutmadık, unutturmayacağız. Biz atalarımızdan aldığımız güçle Cumhuriyet’in 100. yılına gidiyoruz. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi olmaya gidiyoruz.”

Vali Yerlikaya da bugün yapılan organizasyonla ecdadın unutulmadığını ve şehitleri rahmetle, minnetle ve şükranla andıklarını belirtti.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Türkiye’nin dört bir yanında katılımın olduğu koşuda, 10 bin metre 7 kategoride gerçekleştirilirken, 5 metrede de halk koşusu yapıldı. 35-39 Yaş Grubu, 40-44 Yaş Grubu, 45-49 Yaş Grubu, 50-54 Yaş Grubu, 55-59 Yaş Grubu, 60-64 Yaş Grubu, 65 ve üzeri ile halk koşusu kategorilerinde yapılan koşuya, yaş sınırı olmaksızın herkes katıldı.

Kadın ve erkek kategorilerinde gerçekleştirilen koşuda mili atletler de yer aldı.

Katılımcıların dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele ettiği 10 kilometrelik “Kurtuluş Koşusu”nun ardından gerçekleştirilen 5 kilometrelik “Halk Koşusu ve Yürüyüşü”ne Vali Yerlikaya, Başkan Şahin ve protokolde katıldı.

Öte yandan yarışma sonunda dereceye girenlere madalya, kupa ve katılım belgesi ile ödül verildi.

Törene, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Büyükşehir Belediye yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Comments are closed.