TÜRKİYE’NİN İLK UYGULAMALI ÇOCUK KÜTÜPHANESİ HİZMETE GİRDİ

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklara yönelik açılan Türkiye’nin ilk uygulamalı “Çocuk kütüphanesi” hizmete girdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleri ile 100. Yıl Parkı içerisinde yapılan kütüphanede, kitapların yanı sıra çocukların kültürel ve sanatsal becerilerini geliştirmek için mozaik, müzik, resim atölyeleri ile drama etkinliklerinin düzenlendiği bir sahnede yer alıyor.

Hikaye zamanı, yaratıcı masal çalışmaları ve yazarlık atölyeleri gibi çocukların hayal güçlerini genişletecek, zihinsel olarak gelişimlerini katkı sağlayacak bir çok etkinlik gerçekleştiriliyor.

Çocukların yaptıkları eserleri sergileyecek sergi alanları, uygulama bölümleri atölyelerin yanı sıra dinlenme ve okuma alanları bulunan kütüphanede, ayrıca, çocuk kitap yazarları ve uzmanlarla çocuklara yönelik söyleşiler ile etkinlikler düzenleniyor.

ŞAHİN’DEN KÜTÜPHANEYE ZİYARET ETTİ

Çocukların yoğun ilgi gösterdiği çocuk kütüphanesini ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kütüphanede incelemelerde bulundu. Çocukların yoğun ilgi gören Şahin, onlarla sohbet etti.

Kütüphaneyi çok beğendiklerini dile getiren çocuklar, Şahin’e teşekkür etti.

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara hizmet veren kütüphane, haftanın her günü saat 08:30-17:30 saatleri arasında açık. Kütüphaneye üye olan çocuklara üye kimlik kartı veriliyor. Kütüphanede yerli ve yabancı bir çok yazara ait kitap yer alıyor. Çocuklar kitapları ödünç alıp, okuyarak tekrar kütüphaneye getirebiliyorlar ve yeni kitaplar alabiliyor. Kütüphanede kurulan sistem sayesinde hangi çocuğun kaç kitap okuduğunu, hangi sıklıklarda kitap ödünç aldığı takip edilerek, okumaya teşvik için bir çok etkinlik düzenleniyor.

Comments are closed.