UĞURLUEL, SELAMLIK SOHBETLERDE “YAVUZ SULTAN SELİM”İ ANLATTI

| Haberler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından her ay düzenlenen “Selamlık Sohbetler” adı altındaki konferansta bu kez Yavuz Sultan Selim’in hayatı ve padişahlık dönemi anlatıldı.

Tarih Araştırmacısı Talha Uğurluel tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa vatandaşlar da ilgi gösterdi.

Yavuz Sultan Selim’in Amasya’da dünyaya geldiğini, babasının Sultan II. Beyazid olduğunu belirten Uğurluel, İstanbul Üniversitesi’nin önünde külliyesinin ve camisinin olduğunu söyledi. Külliyenin ve caminin tam bir Osmanlı mimarisi ile yapıldığını aktaran Uğurluel, Yavuz Sultan Selim’in Osmanlı Devleti’ne birçok bölgede toprak kazandırdığını kaydetti.

Diğer Osmanlı padişahları ile Yavuz Sultan Selim arasında kıyaslamalar da yapan Talha Uğurluel, Memlükler ve Akkoyunlular Devletleri’nin güçlü olduğu bir dönemde Yavuz Sultan Selim’in Osmanlı Devleti’ni yönettiğini ve bu güçlü devletlere karşı önemli mücadeleler verdiğini kaydetti.

Program sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Uğurluel’e teşekkür ederek programa katkılarından dolayı Gaziantep’e özgü bakır ve kitap hediye etti.

Comments are closed.