ULUSLARARASI GAZİANTEP MOZAİK YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERDEN ŞAHİN’E ZİYARET

| Haberler

“Uluslararası Gaziantep Mozaik Yarışması” nda dereceye giren kursiyerler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Şahin, ziyarette, yarışma dolayısıyla yeteneklerin ortaya çıktığını belirterek, yarışmacıları tebrik etti.

Güzelliğin paylaşılarak, çoğaltılması gerektiğini vurgulayan Şahin, yarışmacılardan yaptıkları resimlerin anlamlarını dinledi.

Mozaik sanatının gelişmesi ve sanatçıların çoğaltılması için kurs sayılarının arttırmaya çalıştıklarını ifade eden Şahin, kursiyerlerin derece aldıkları mozaikleri inceleyerek, “Resimlerin hepsi birbirinden güzel, emek var emek verince…Hocanın verme gücü, hocanın kabiliyeti bu başarıyı getiriyor. (Ama siz (kursiyerler) alıyorsunuz, başarıya dönüştürüyorsunuz” dedi.

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle bu yıl 2. düzenlenen yarışmada 15 ülkeden 98 eser yarıştı.

Eserlerin 31’i yabancı ülkelerdeki katılımcılara, 67’si ise Türk katılımcılara ait. Yarışma sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’ndan (GASMEK) eğitim gören kursiyerlerden İlknur Yağmur  ve Hülya Türkmen Doğal Taş Mozaik kategorisinde dereceye girerek para ödülü aldı.

Kursiyerlerden Jana Okukçu, Nazan Karaca, Tuğba İngeç, Hamdi Karaata ve eğitmen Sadiye Güzin Secaat’ın da eserleri sergilenmeye layık görüldü. Sergi, 19 Ekim Pazartesi günü Zeugma Mozaik Müzesi’nde halka açılacak.

Comments are closed.