ÜNLÜ ÇİNLİ ÇAĞDAŞ SANATÇI VE YÖNETMEN WEİWEİ, SURİYELİ GÖÇMENLERİN FİLMİNİ ÇEKECEK

| Haberler

ŞAHİN: “SANATÇILARIN İNSANİ GÖZÜNE GÜVENİYORUZ. DÜNYAYA BU GÖZLE BUNLARI İYİ ANLATMAK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM, BİZİM GÜCÜMÜZ YETMİYOR”

Ünlü Çinli  çağdaş sanatçı ve yönetmen Ai Weiwei, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Şahin, makamındaki ziyarette, Weiwei’ye ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Gaziantep’te yaşayan Suriyeliler hakkında bilgi verdi.

Eğitim, sağlık ve daha bir çok alanda Suriyeliler için yapılan çalışmaları anlatan Şahin, şöyle konuştu:

“Avrupa Birliği ülkelerine baktığımız zaman çok farklı iki bakış açısıyla karşı karşıyayız. Biz bir çocuğumuzu daha eğitim hayatına katalım, bir insanı daha yaşatalım diye cansiperhane mücadele ediyoruz. Kişi başına milli geliri bizim 10,20, 30 katımız olan ülkelere baktığımız zaman bu hassasiyeti göremiyoruz. Bize çözüm için geldiklerinde de ‘burada kalsınlar, aman bize gelmesinler, aman bize yaklaşmasınlar, geleceklerse de en zengini, en eğitimlisi, en akıllısı gelsin’ şeklinde bir bakış açısı var. Daha enteresanı bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bir araya geldi. ‘Orada büyük bir sorun var, bu sorunu nasıl çözeceğiz’diye uğraşmıyorlar, ‘esir değişiminde anlaştık’ diyorlar. Yani izlediğim zaman bu tiyatroya gülüyorum ve bu benim canımı çok yakıyor. Şu anda ne kadar iyi şartlarda çalıştırırsak çalıştıralım herkesin aklı kendi vatanında, kendi toprağında. Uluslararası hukuk ve bütün dünya liderlerinin bir araya gelip bu insanların kendi vatanında yaşayacağı şartları oluşturmaları ve daha hızlı kararlar almaları gerekiyor.”

Türkiye’nin çok büyük bir sınavdan geçtiğini vurgulayan Şahin, dünyadaki adalet, barış ve huzurun gelmesiyle alakalı aklında çok ciddi soru işaretleri olduğunu belirtti.

Birçok heyetin bölgeyi ziyaret ettiğini, ancak “sırt sıvazlamaktan” başka birşeyler yapmadığını anlatan Şahin, sadece Japonya’nın destek olduğunu aktardı.

WEİWEİ: “BİR SANATÇI OLARAK ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM” 

Ünlü sanatçı ve yönetmen Weiwei’nin ziyaretinin çok önemli olduğunu vurgulayan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sizin burada olmanızı sizin baktığınız yönden dünyanın bakmasını sağlamanız açısından üzerinizden çok büyük bir emanet ve sorumluluk görüyorum. Ne yaptığımızı anlatabiliyoruz dünyaya, iyi şeyleri dünya görmek istemiyor. Negatif bir haber olduğu zaman da bütün büyükelçilikler bu bölgeyi güvensiz bölge ilan ediyor. Gelecek bütün turistlerimize engel oluyor ve şehrin ekonomisi bundan zarar görüyor. Şehir bir taraftan fedakarlık  yapıyor, bir taraftan da o yalan, yanlış algı operasyonlarından dolayı kendi ekonomik noktada sıkıntılar çekiyor. Bu konuda bölgeye ve şehre büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bizim sanatçıların insani gözüne güveniyoruz. Dünyaya bu gözle bunları iyi anlatmak gerektiğini düşünüyorum, bizim gücümüz yetmiyor. O yüzden size ihtiyacımız var.”

Suriye’deki iç savaştan dolayı yerinden yurdundan olan Suriyelilerin hikayesini bir belgesel olarak sinemaya aktaracak olan ünlü Çinli  sanatçı ve yönetmen Ai Weiwei de Türkiye’nin çok büyük fedakarlık yaptığını ve bunun görülmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Bir kentin tek başına altında kalkabileceği birşey olmadığını, ancak bütün dünyanın ilgilenmesi gerektiğine vurgu yapan Weiwei, şunları kaydetti:

“Bir sanatçı olarak benimde aslında mülteci konusunda ilgilenmemin sebeplerinden bir tanesi bu. Kitaplarınıza bakarken Suriyelilerden “misafir”  diye söz ettiğiniz gördüm. Ve misafirleriniz için özellikle eğitim konusunda bu yaptığınız şeyleri çok önemli buluyorum. Çünkü bu çocuklar aslında hepimizin geleceği, sadece Suriyelilerin değil. Ben de bunu gösterebilmek için bir sanatçı olarak elimden geleni yapacağım. Bunun hepimizin görevi olduğunu düşünüyorum.”

Suriyelilere Türkiye’de sağlanan imkanların çok önemli olduğunu ve film için de çok pozitif bir başlama noktası olduğunu aktaran Weiwei, filmin tarihin küçük bir bölümüne tanıklık edeceğini, ancak büyük ses getireceğini düşündüğünü belirtti.

Filmin insanların Türkiye’de neler olduğunu görmesine katkı sağlayacağını dile getiren Weiwei, “Burada şimdiye kadar yaptığımız ve bundan sonrada yapmayı planladığımız şeyler arasında aslında çok umut verici birkaç sebepten; Bunlardan bir tanesi farklı insan gruplarının birarada yaşayabilme iradesiyle ilgili olarak önemli. Çünkü bunu sağlayabiliyorsunuz. Çünkü birlikte yaşıyorlar. Aslında geleceğe dair bir ümidimiz var, bunun için teşekkür ederiz” dedi.

Ziyaretin sonunda, Şahin, Weiwei’ye kente özgü yöresel kutnu kumaşından yapılmış kravat ve şal hediye etti.

Comments are closed.