YAZAR DAMLA GAZİANTEPLİ KADINLARA “HZ.HATİCE”Yİ ANLATTI

| Haberler

Araştırmacı-yazar Nurdan Damla Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin “Geleneksel Ramazan Etkinlikleri” kapsamında Gaziantepli kadınlara “Hz. Hatice”yi anlattı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı söyleşide Damla, Peygamber Efendimizin ilk göz ağrısı eşi Hz. Hatice’nin ticari hayatı ve efendimizle evliliğinden bahsetti.

Hz. Muhammed’in eşleri ve kızlarıyla olan muhabbetinin çokça hatırlanması gerektiğini ifade eden Damla, şöyle konuştu:

“Bizler evlatlarımızı yetiştirirken, onları sevdirmeli, modellemeli, tanıtmalı ve şefkatin, fedakârlığın, muhabbetin ne anlama geldiğini bildirmek durumundayız. Yoksa önü alınmaz bir halde akıp giden bu aldatmalar, akla hayale gelmeyecek olaylar devam edecek gibi gözüküyor. Kadın töre cinayetler hat safhada, çünkü kadının eğitilmediği dönemlerden geçiyoruz. Her şeyin maddiyatla ölçüldüğü dönemlerden geçiyoruz. Esasında bir kadın 4 ile çarpılır. Kadın eştir, kardeştir, annedir, evlattır. Kadının etkinliği çok fazla, işte bunun örneklerini görüyoruz. Kadın eli değen herşey çok mükemmel oluyor.”

Efendimizin “Kadın, erkeğin şakayığıdır”  hadisini anımsatan Damla, annelere seslenerek, sağlıklı nesillerin yetişmesi için eğitimlerine dikkat etmelerini istedi.

Hz. Hatice’nin tanıtılması için daha çok çalışma yapılması gerektiğini aktaran Damla, “Nesillerimiz ondan çok uzakta. Kızlarımız ne kadar farklı bakıyorlar evliliğe, genç erkeklerimiz yine öyle. Sadece ten rengi, göz rengi, boy, pos başka hiçbir şey düşünülemez olmuş. Böyle bir ortamda o güzel ahlak üzerine,o iffet üzerine gerçekleşen evliliklerin ne kadar muhteşem bir şekilde neticelendiğini görüyoruz” dedi.

Söyleşinin ardından Damla’ya Gaziantep yöresine ait kutnu kumaşından şal hediye eden Şahin, katılımcıların ramazan ayını kutladı.

Öte yandan ramazanı dolu dolu geçirmek isteyen vatandaşlar için de çeşitli etkinlikler düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Göllüce ve Taşlıca mahallelerinde Hacivat-Karagöz gösterisi düzenlerken, Masal Park’ta da orta oyunu, gölge oyunu ve tiyatro gösterileri gerçekleştirdi.

Çocuklar ve vatandaşlar Masal Park’taki etkinliğe yoğun ilgi gösterdi.

Comments are closed.